Аналітика / Бухгалтерський облік

ПРАЦІВНИК НЕ НАДАВ АВАНСОВИЙ ЗВІТ: ЩО З ВИТРАТАМИ

24.06.2021Працівник повернувся з відрядження й не надав до бухгалтерії авансовий звіт або звіт надав, але відсутні документи, що підтверджують витрати, понесені у відрядженні? Які податкові наслідки для підприємства?
Підприємство не буде мати жодних податкових ризиків – за умови, що виконуватиме приписи ПКУ. Для Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт затверджена наказом Мінфіну від 28.09.2015 № 841 (далі ─ авансовий звіт) визначені терміни подання п.170.9.2-170.9.3 ПКУ.Якщо ж працівник не відзвітував вчасно чи надав вчасно авансовий звіт, але відсутні підтвердні документи, такі бездокументальні витрати вважаються надміру витраченими коштами й оподатковуються на підставі п. 164.2.11 ПКУ. База оподаткування ПДФО визначається з урахуванням п. 164.5 ПКУ. Про схожу ситуацію у статті «Директор скористався корпоративною карткою для власних потреб: які наслідки?»https://listrova-expert.com.ua/podatki/direktor-skoristavsya-korporativnoyu-kartkoyu 
Які кошти вважаються надміру витраченими у відрядженні?Надміру витраченими у відрядженні коштами є кошти, отримані платником податку на відрядження чи під звіт, не повернені в установлений пп. 170.9.2 ПКУ строк (п. 170.9 ПКУ).Серед таких випадків можна назвати ситуації, коли працівник:— не надав авансовий звіт у строки, встановлені ПКУ;— коли авансовий звіт наданий в установлені строки, але залишок невикористаного авансу на відрядження не повернув;— у разі, якщо авансовий звіт працівник надав вчасно, але відсутні документи, що підтверджують витрати, понесені у відрядженні.
За рахунок чиїх коштів сплачується ПДФО і військовий збір з надміру витрачених коштів? Однозначну відповідь містить пп. 168.1.1 ПКУ: податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ. Стосовно коштів, виданих під звіт, пп. «б» пп. 170.9.2 ПКУ уточнює: податок перераховується за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а у разі недостатності суми доходу ─ за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми такого податку.
Як показати у бухгалтерському обліку надміру витрачені кошти?Перше питання, що хвилює бухгалтера: на який витратний рахунок віднести суму коштів, за які працівник не відзвітував належним чином. Тут вибір невеликий: такі витрати потраплять на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності» і будуть враховані під час визначення бази оподаткування податком на прибуток. Розглянемо конкретну ситуацію.
СИТУАЦІЯПрацівникові підприємства видали 01.06.2021 аванс на витрати у відрядженні ─ 5000 грн. (перерахували на зарплатну картку). Він повернувся з відрядження 08.06.2021, але станом на 29.06.2021 не надав авансовий звіт.За червень нарахована зарплата ─ 10 000 грн., був виплачений зарплатний аванс ─ 5 500 грн.
На вимогу п. 170.9 ПКУ надміру витрачені кошти оподатковуються разом з доходом за відповідний місяць. Нижче – таблиця з бухгалтерським обліком такої операції

Illustration

Отже, у описаній ситуації працівник поплатився за свою недбалість (сплатив ПДФО й військового збору з надміру витрачених коштів), а не підприємство. Більше матеріалів про бухгалтерський облік та оподаткування на сайті https://listrova-expert.com.ua/ 
Світлана ЛІСТРОВА




Залиште відгук чи коментар

* Обов'язкове поле

Дякую!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Can't send form.

Please try again later.