Аналітика / Кадри і зарплата

Відсторонення від роботи у разі відмови від вакцинації

02.11.2021Україна впевнено крокувала до «червоної» зони, проте обов’язковість вакцинації та відсторонення від роботи для всіх чомусь стало несподіванкою.Неприємні «сюрпризи» принесли чергові зміни до постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 (далі ─ постанова № 1236), які передбачають не лише додаткові обмеження у "червоній зоні", а й відсторонення від роботи з 08.11.2021 у разі відмови від обов’язкової вакцинації. А як діяти тепер роботодавцям?…
Для кого вакцинація є обов’язковою?Перелік професій та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим щепленням, затверджений наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153 (далі ─ Перелік № 2153).Серед тих, кого зобов’язали вакцинуватися проти COVID-19 працівники::● центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;● місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;● закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.Отже, список обмежений, у ньому немає ні органів місцевого самоврядування, ні звичайних підприємств.
Для кого діє відсторонення від роботи за відмову від вакцинації проти COVID-19?Керівників державних органів і закладів, названих у Переліку № 2153, відповідно до п. 41-6 постанови № 1236 зобов’язали з 08.11.2021: ● контролювати проведення обов'язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівників та державних службовців; ●відстороняти від роботи працівників, які відмовляються чи ухиляються від вакцинації проти COVID-19 ─ до усунення причин, які зумовили таке відсторонення.У загальному випадку працівників відстороняють від роботи за правилами, визначеними ст. 46 КЗпП. Відсторонення оформляють відповідним наказом (розпорядженням) керівника із зазначенням причин та строку відсторонення. Такий розпорядчий акт доводять до відома працівників. Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 899-VIII (далі – Закон про держслужбу) не передбачає порядку відсторонення з причини відмови від вакцинації, тому діють загальні правила.
Чи зберігати зарплату у разі відсторонення від роботи за відмову від вакцинації проти COVID-19?Під час відсторонення від роботи трудові відносини працівника з роботодавцем не припиняються, але працівник тимчасово не допускається до виконання своїх трудових обов’язків. При цьому, у класичному випадку відсторонення від роботи, скажімо, державні службовці повинні перебувати на робочому місці.Як роз’яснює Держпраці за період відсторонення від роботи заробітна плата, як правило, не зберігається. Хоча у деяких випадках виплачується допомога за рахунок коштів фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування.Такі випадки визначені, зокрема ст. 7 і 26 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» від 24.02.1994 № 4004-ХІІ. Цими нормами передбачено відсторонення від роботи осіб, які є носіями збудників інфекційних захворювань, хворих на небезпечні для оточуючих інфекційні хвороби, або осіб, які були в контакті з такими хворими, з виплатою у встановленому порядку допомоги з соціального страхування.Тому норма пп. 3 п. 41-6 Постанови № 1236 звучить дещо дивно. Там сказано: оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням ч. 1 ст. 94 КЗпП, ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95-ВР і ч. 3 ст. 5 Закону про держслужбу (не врегульовані цим Законом питання, регулюються законодавством про працю).Проте у ч. 1 ст. 94 КЗпП йдеться про винагороду, що виплачується за виконану роботу. Якщо ж відсторонений працівник не виконує роботу, то, відповідно, не може розраховувати й на оплату праці (винагороду за виконану роботу).
Що проставляти у табелі обліку робочого часу у разі відсторонення від роботи?Як відомо, загальні позначки для заповнення табелю обліку робочого часу наведені у типовій формі № П-5, затвердженій наказом Держкомстату від 05.12.2008 № 489. Але ж підприємство може встановити для певних випадків і інші позначки.Для фіксування періодів відсторонення від роботи через відмову від вакцинації можна проставити «І» (інші причини неявок). Дехто використовує позначку «ІН» (інший невідпрацьований час, передбачений законодавством». Проте все ж доцільніше неоплачувані періоди позначати як «І», а оплачувані - як «ІН».
Світлана ЛІСТРОВА
Залиште відгук чи коментар

* Обов'язкове поле

Дякую!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Can't send form.

Please try again later.