Аналітика / Кадри і зарплата

П’ятиденка з вихідними ─ неділя і понеділок: якою буде місячна норма?

24.10.2021Для п’ятиденного робочого тижня встановлений загальний вихідний день – неділя. Другий вихідний день, якщо він не визначений законодавством, визначається графіком роботи підприємства, за погодженням з виборним органом первинної профспілки і, як правило, має надаватися підряд з загальним вихідним днем (ч. 1 і 2 ст. 67 КЗпП).Тому підприємство має право визначити вихідними днями при п’ятиденці – неділю і понеділок. Звісно це треба зафіксувати в колдоговорі та Правилах внутрішнього трудового розпорядку (ПВТР).
Чи можна взяти норми робочого часу на 2022, оприлюднені на сайті Мінекономіки? Якщо на підприємстві вихідні дні – неділя і понеділок, то норми робочого часу від Мінекономіки не підійдуть. Адже вони розраховані за календарем п’ятиденного робочого тижня, з однаковою тривалістю робочого дня (по 8 годин щодня), вихідні – субота і неділята скороченням роботи на 1 годину напередодні святкових (неробочих) днів. Тому підприємство має самостійно розрахувати місячні норми робочого часу та фонд робочого часу, коли вихідними днями є неділя і понеділок.
Як визначати норми робочого часу з вихідними: неділя і понеділок?  Власне алгоритм розрахунку норм робочого часу єдиний для всіх. Візьмемо, січень 2022 року, календар – п’ятиденний робочий тиждень, однакова тривалість робочого дня протягом тижня (по 8 годин щодня), вихідні: неділя і понеділок і скороченння роботи на 1 годину напередодні святкових (неробочих) днів.У січні 2022 всього 31 календарний день.Вихідних днів, які припадають на неділю і понеділок у січні ─ всього 10 днів; святкових (неробочих) днів ─ 2 (1 і 7 січня). Робочих днів у січні 2022: 31 дн. – 10 дн. – 2 дн. = 19 р.дн.Скорочення роботи на 1 годину буде 6 січня (напередодні неробочого дня).Норма робочого часу за січень 2022: (19 р.дн. х 8 год.) – 1 год. = 151 година. При п’ятиденці з однаковою тривалістю роботи щодня і вихідними днями – субота і неділя, всього буде теж 19 робочих днів і 151 година (субота 1 січня переноситься на понеділок 3 січня), тому норми однакові. Але так буде далеко не завжди, скажісо, у квітні і травні 2022 вони будуть різними. Чи можливе перенесення робочих днів при такому режимі на підставі ч. 4 ст. 67 КЗпП?При буквальному прочитанні норми це начебто можливо: КМУ не пізніше ніж за три місяці до таких днів може рекомендувати керівникам підприємств, установ та організацій перенести вихідні та робочі дні у порядку і на умовах, установлених законодавством, для працівників, яким встановлено п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. Але каменем спотикання може стати прив’язка норми ч. 4 ст. 67 КЗпП до рекомендацій КМУ. Так розпорядженням КМУ від 26.08.2021 № 1004-р передбачено перенесення роботи тільки для підприємств, які працюють за графіком п’ятиденного робочого тижня з вихідними у суботу і неділю з:• понеділка 7 березня на суботу 12 березня;• понеділка 27 червня на суботу 2 липня.Схоже КМУ не підозрює, що при п’ятиденному робочому тижні вихідними днями можуть бути і неділя та понеділок, тому для такого режиму роботи рекомендацій не надає. Оскільки у підприємства з вихідними неділя і понеділок, субота є робочим днем, то даними рекомендаціями КМУ воно не може скористатися.Якщо ж підприємство прийме рішення, наприклад, перенести роботу у суботу 15.10.2022 на інший день (що є вихідним), то таке рішення потрібно прийняти й ознайомити з ним працівників не пізніше ніж 31 жовтня 2021 року.Чи є тут ризики? У разі буквального тлумачення норми ч. 4 ст. 67 КЗпП інспектор праці може знайти порушення. Проте можна апелювати до розпорядження КМУ: чому ж він обійшов увагою такий режим роботи. Для аргументації своєї позиції підприємству також варто закріпити можливість перенесення робочих днів у колдоговорі і погоджувати таке рішення з профспілкою (за її відсутності – з представниками трудового колективу)
Чи може частина працівників працювати з вихідними – субота і неділя, а частина – неділя і понеділок? Стаття 69 КЗпП допускає надання вихідних днів в різні дні тижня почергово кожній групі працівників згідно з графіком змінності на підприємствах, в установах, організаціях:• зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов;• через необхідність безперервного обслуговування населення;• на вантажно-розвантажувальних роботах, пов'язаних з роботою транспорту.Отже, це можливо, але потрібне належне обґрунтування: виробнича необхідність, а не бажання працівників. Графіки роботи у цьому випадку за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (за відсутності профспілки – обраними представникам трудового колективу. Звісно, вони будуть різні залежно від вихідних днів.
Докладніше нестандартні режими роботи на підприємстві, норми і графіки, а також оплату праці залежно від режиму роботи розглянемо 28.10.2021 на семінарі-практикумі (онлайн). Приєднуйтеся!"ПІДСУМОВАНИЙ ОБЛІК РОБОЧОГО ЧАСУ ТА НЕПОВНИЙ РОБОЧИЙ ЧАС: ЯК ОФОРМИТИ Й НАРАХУВАТИ ЗАРПЛАТУ" Світлана ЛІСТРОВА
Залиште відгук чи коментар

* Обов'язкове поле

Дякую!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Can't send form.

Please try again later.