Аналітика / Податки

Директор скористався корпоративною карткою для власних потреб: які наслідки?

15.06.2021Трапляється, що директор помилково (а може й ні) оплатив обід в кафе чи продукти у супермаркеті під час відрядження. Які податкові наслідки для підприємства?
Корпоративні платіжні картки (КПК) користуються попитом у юридичних осіб. Користуватися КПК може довірена особа, яку зазвичай визначають за наказом керівника підприємства.
Кошти, витрачені з застосуванням КПК, списуються з поточного рахунку підприємства й вважаються виданими на відрядження чи під звіт. Тому директор має підтвердити здійснені ним витрати, за допомогою КПК, подавши до бухгалтерії Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт затверджена наказом Мінфіну від 28.09.2015 р. № 841 (далі – авансовий звіт) та документи, які підтверджують:● зняття готівки з КПК або використання її для розрахунків у безготівковій формі;● розрахункові документи, які підтверджують факт придбання товарів, надання послуг. Звісно, що чек з супермаркету чи з кафе не може підтвердити, що ці витрати пов’язані з відрядженням та господарською діяльністю підприємства і оподаткуванню не підлягають.
Будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з господарською діяльністю роботодавця/сторони (пп 170.9.1 ПКУ).Якщо ж такого зв’язок відсутній, то ці кошти вважаються надміру витраченими. Тоді безпідставно витрачена сума підлягає поверненню в касу або зараховується на банківський рахунок юрособи, що їх видала, до або під час подання авансового звіту.Якщо ж директор не має наміру повертати випадково витрачені кошти з застосуванням КПК, то у бухгалтера немає іншого варіанту, як оподаткувати всю неповернуту суму як надміру витрачені кошти.
Під час оподаткування надміру витрачених коштів база оподаткування ПДФО визначається з урахуванням негрошового коефіцієнта (з п. 164.5 ПКУ – 1,219512), а військового збору – без коефіцієнта. Таку суму потрібно показати у додатку 4ДФ Податкового розрахунку за місяць, у якому було нарахування та виплата доходу з ознакою доходу «118». Але ДПС наполягає, що у графах 3а і 3 вказується сума з урахуванням негрошового коефіцієнту (категорія 103.17 «ЗІР»). Звісно, логіка у цьому відсутня, адже фактично ми покажемо не дохід, а базу оподаткування. Але податківці уже кілька років висловлюють таку позицію. Світлана ЛІСТРОВА




Залиште відгук чи коментар

* Обов'язкове поле

Дякую!

Ми зв'яжемося з вами найближчим часом.

Can't send form.

Please try again later.